23.04.2021 08:36 - давність новини: 1 р.

Береза

Береза повисла (Betula pendula Roth.) – одне з найпоширеніших дерев наших лісів. Березові насадження займають 14% площі Семенівського лісгоспу, це друге місце після сосни звичайної. Також, береза зростає як домішка у складі інших лісів, вона зазвичай є сусідкою сосни, дуба, вільхи та осики.
Береза – дерево-піонер, вона однією з перших поширюється на галявинах, зрубах, покинутих полях та луках. Завдяки легкому та летючому насінню, молоді паростки берези можуть з'явитися далеко від материнського дерева. Росте в молоді роки дуже швидко, в три роки береза досягає висоти 1-1,5 метра. В подальшому ріст сповільнюється. Значну частину молодих необлікованих самосійних лісів на покинутих полях та сінокосах становлять березняки. Береза може рости як на дуже сухих і бідних пісках, так і на низинних болотах. Найкраще вона почувається у вологих суборах та судібровах, переважаючи тут інші види дерев, особливо у молодому віці.
Раніше береза незаслужено вважалась не дуже цінним в господарському значенні деревом, до неї застосовували принизливий термін «другорядна порода». Цей вислів часто можна зустріти в нормативних лісогосподарських документах, в спеціальній літературі минулих років тощо. Подекуди таке стереотипне ставлення до берези зберігається серед лісівників і по цей день. Звісно, це неправильно, всі місцеві види дерев є цінними з екологічної точки зору, як компоненти типових біоценозів Полісся. Та навіть, якщо брати лише за економічними характеристиками, то береза є одним з найбільш
вигідних видів для вирощування. За промисловим значенням у нас на Поліссі береза посідає одне з перших місць. Усі складові частини дерев берези (деревина, кора, береста, корені, бруньки, сік) широко і різноманітно використовуються людиною для своїх потреб.
Деревину берези використовують для виготовлення фанери, деревних плит, у виробництві меблів та інше.
Найкращих технічних показників та товарної якості деревина берези досягає у віці 60-70 років. Тому 61 рік є нормативно встановленим віком, з якого можна рубати березові лісосіки. Це на 20 років раніше, ніж сосна та на 40 – ніж дуб, що надає додаткові економічні переваги березі перед цими важливими деревними видами.
Семенівський лісгосп широко використовує березу у лісовідновленні як домішку до лісових культур сосни, а також як переважаючу породу у відповідних лісорослинних умовах. Є вислів, що справжнім лісівником є той, хто вміє вирощувати сіянці берези.
Поширити: