Меню

Пошук

Заповідне урочище потребує допомоги.

altУ Семенівському районі Чернігівської області на території Радомської сільської ради в 2002 році на площі 2307га. було утворено заповідне урочище «Радомська дача». Колектив лісгоспу доклав чимало зусиль, щоб це стало можливим, вчасно проводив санітарно-оздоровчі заходи в насадженнях, створював лісові культури, проводив протипожежні міроприємства.
З початку року лісівники в своїх діях керуються новими «Санітарними правилами в лісах України», якими забороняється проведення суцільних санітарних рубок, вирубування сухостійних дерев та ліквідація захаращеності, що на думку лісівників створює чимало проблем в лісових насадженнях заповідного урочища.
Для вирішення лісівничих питань робоча група в складі депутатів Чернігівської обласної ради, спеціалістів Департаменту екології та природних ресурсів обласної державної адміністрації та Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства, керівництва ДП «Семенівський лісгосп», представників Семенівської районної ради та Радомської сільської ради провела обстеження лісових насаджень заповідного урочища.
Комісія була вражена значною кількістю повалених дерев, об'єм яких має тенденцію до зростання.
Внаслідок поширення гнилизни в коренях та окоренках окремі дерева ясеня звичайного мають ураження та масово відмирають.
Дерева дуба звичайного, що мали пригнічений стан в насадженні та недостатню площу живлення для кореневих систем, в першу чергу перейшли до категорії ослаблених та поступово випадають.У верхньому ярусі домінують осика, береза, клен гостролистий, граб звичайний, що призводить до зміни корінних довговічних дубових деревостанів на похідні та малоцінні осичники, березняки, грабняки.

altНа даний час господарські заходи з прибирання повалених дерев дуба та ясена не проводяться, загибла деревина накопичується у лісових насадженнях. Накопичення ламані веде до збільшення загального захаращення насаджень, його кількість не встигає розкладатися природним шляхом і стає джерелом розповсюдження хвороб та збільшує чисельность шкідників. Зволікання із здійсненням заходів з поліпшення санітарного стану лісів на території заповідного урочища місцевого значення "Радомська дача" призведе до втрати його цінності, як заповідного, за рахунок відмирання цінних корінних порід і заміни їх малоцінними насадженнями.
Заповідне урочище «Радомська дача» розташоване на невеликій відстані від села Радомка і багато років забезпечувало місцевих жителів недорогим дров'яним паливом для власних потреб. Внаслідок фактичної заборони проведення заходів з оздоровлення санітарного стану лісів, на даний час мешканці прилеглих населених пунктів вимушені купувати дрова на великій відстані від своїх осель, що призводить до погіршення матеріального стану та зростанню соціальної напруги. Також, наявність захаращеності лісів створює умови для незаконної заготівлі деревини місцевими мешканцями.
У зв'язку з відсутністю можливості проведення лісогосподарських заходів в заповідному урочищі,бюджет Радомської місцеві громади позбавлений значних грошових надходжень, що негативно позначається на підтриманні та розвитку громади.
При відвідуванні заповідного урочища сухостійні дерева стають загрозою для життя та здоров'я людей. Вітровальні дерева перекривають дороги які сполучують населені пункти, тим самим перешкоджають місцевим мешканцям вільно пересуватись між селами. Лісові завали з дерев на дорогах та просіках перешкоджають лісовій охороні держлісгоспу виконувати свої службові обов'язки по охороні насаджень від незаконних рубок, пожеж та браконьєрства.

altЗменшення фактора турботи в лісах веде до збільшення чисельності хижаків (вовк, лисиця, єнотовидна собака), які винищують молодняк косулі, кабана, зайця, перетворюючи заповідне урочище у «вовчий дім».
В заповідному урочищі «Радомська дача» в 2010-13 роках проведена величезна робота по прибиранню загиблих ялинових насаджень. На їх місці на площі 124 га було висаджені лісові культури в складі яких сосна звичайна, дуб звичайний, модрина європейська, які стали достойною заміною всохлих ялинників. Але неможливість проведення доглядів за лісовими культурами ставить під загрозу їх подальше існування , як цінних насаджень.
В окремих кварталах заповідного урочища закладені науково-дослідні ділянки по реконструкції малоцінних молодняків. Припинення наукових досліджень зводить на- нівець результати роботи науковців за всі попередні роки.
Робоча група на власні очі побачила , у якому стані знаходяться деякі ділянки заповідного урочища «Радомська дача» та прийшла до єдиної думки щодо негайного проведення санітарно-оздоровчих лісогосподарських заходів для формування та збереження деревостанів корінних порід заповідного урочища.

 


Друкувати
Copyright 2009 © Семенівське лісове господарство